Video meno projektas apie Kauno modernizmą

Kuriame ir 2022 m. pristatysime 45 minučių trukmės video meno kūrinį, kuriuo Europai ir pasauliui bus papasakota Kauno modernizmo istorija ir kūrybiškai permąstyta jo vertė ateities kartoms. Projektą įgyvendina Aideen Barry – profesionali vizualiųjų menų menininkė iš Dublino (Airija), savo projektuose skirtingomis priemonėmis tyrinėjanti ir interpretuojanti vietos bendruomeninį, istorinį ir kultūrinį kontekstą. Savo projektuose Aideen aktyviai dirba su vietos bendruomene, į kūrybos procesą įtraukdama įvairius žmones, o patį procesą organizuojanti kaip žaidybinį patyrimą-mokymąsi. 2020 m. pradėtas vykdyti projektas „Heterotopija“ įtrauks įvairaus amžiaus ir interesų grupes: Kauno moksleivius, video ir garso meno studentus, savanorius, modernistinių pastatų gyventojus, kūrybinio rašymo entuziastus ir kt. Video meno projekto premjera numatoma 2022 m. Kaune, sausio 20-22 d. Tais pačiais metais projektas keliaus į tarptautinį filmų festivalį.

Aš negaliu pasakoti šios istorijos, nes tai yra jūsų istorija.

Aideen Barry

Aideen Barry savo projektus pristato Airijoje ir už jos ribų. Jos projektai pristatyti tokiuose muziejuose ir galerijose, kaip: Mothers Tankstation (Airija), The Irish Museum of Modern Art (Airija), Louise T. Bloudin Gallery Londone (JK), Moderne Mussett (Švedija), The Loop Biennale (Ispanija), The Wexner Centre Ohio (JAV), The Royal Hibernian Academy (Airija), the Museum des Beux Arts in Lyon (Prancūzija), The Crawford Municipal Gallery (Airija), The Butler Gallery (Airija), The Banff Centre (Kanada), the Headlands Centre for the Arts San Franciske (JAV), Liste Art Fair Basel (Šveicarija), BAC Geneva (Šveicarija), Arco Art Fair (Ispainija) ir Catherine Clark Gallery (JAV).

Už savo veiklą A. Barry gavusi daugybę apdovanojimų: „Culture Ireland“ apdovanojimas (2018 m.), „The Vermont Studio Centre Fellowship“ stažuotė (2017 m.), Airijos menų tarybos „A Project New Work“ premijos (2008/2009/2010/2018), Airijos menų tarybos stipendijos (2017/2017/2015/2013/2011), „Modern Ireland in 100 Art Works“, „The Silent Light Film“ premijos, Airijos menų tarybos „Travel and Training“ apdovanojimai. 2010 m. A. Barry pateko į galutinį sąrašą prestižiniam AIB apdovanojimui gauti. 2019 metais jos filmas „6SKIN“ buvo nominuotas trumpametražių filmų festivalyje „Aesthetica“.

Limeriko meno ir dizaino mokykloje bei Limeriko technologijos institute (www.lit.ie) dėsto dailę bakalauro ir magistro programų studentams.

Daugiau apie projektą:

VšĮ „Kaunas 2022“ architektūros ir paveldo programos „Modernizmas ateičiai“ tikslas – tarpukario modernizmo paveldo aktualizavimas Kaune, Lietuvoje ir tarptautiame konstekste, pasitelkiant novatoriškas ir eksperimentines kultūrines strategijas. Programoje siekiama, kad ne tik tarpukario laikotarpis, bet ir fizinis jo palikimas – modernioji architektūra – taptų atminties, tapatybės, dialogo ir kūrybiškumo šaltiniu; sužadinti atsakomybę mus supančiai aplinkai, inicijuoti tarptautinius tyrimus bei sugrąžinti Kauno modernizmą į europinį bei pasaulinį kontekstą. Vienas iš programos tikslą atliepiančių priemonių – video meno projekto „Heterotopija“ sukūrimas (pavadinimas gali keistis), įtraukiant įvairaus amžiaus ir interesų grupes.

„Judančio Kauno“ įvaizdžio idėja inspiruota filosofo Micheal Foucault. 1968 m. savo paskaitoje „Iš kitų erdvių“ jis aptarė, kaip žmonės kuria pasaulius pasauliuose kaip būdą valdyti intymumą, privatumą, asmeninę patirtį, traumas ir paslaptis. Šių pasaulių konstravimas buvo pavadintas heterotopijomis. Atvaizduoti heterotipinę erdvę metaforoje – tai kalbėti apie matomą ir įsivaizduojamą. Panašiai kaip skaitant knygą, kuri iš fizinio pasaulio nukelia į kitus, tolimus fantazijų pasaulius. Foucault taip pat kalba ir apie laivus, kurie tampa fizinio pasaulio dalimi uostuose, tačiau jūroje kuria kitus savo pačių pasaulius. Apmąstant heterotopinių erdvių idėją, reikia tik apsižvalgyti po Kauno miestą ir pamatyti pasaulius pasauliuose. Pastatų siluetai mus nekelia į kitus pasaulius kitame laike. Tai taip pat yra ir asmeninės erdvės, nežinomos istorijos, užmaskuoti intymūs prisiminimai ir pamiršti naratyvai.

Remiantis 1927 metų Fritz Lang filmo „Metropolis“ vizualine raiška, video meno projekte bus naudojamos panašios technikos. Siekiant ištirti paslėptus Kauno pasaulius pasitelkiami seni ir nauji kinematografiniai metodai, leidžiantys sukurti optines veikėjų „perkėlimo“ į kitas erdves ir pasaulius iliuzijas. Tai tarsi šiuolaikinė siurrealistinė Flâneur kelionė po Kauną, menanti senųjų kino kūrėjų (Brolių Lumiere, George Méliés, Buster Keaton, Samuel Beckett, Charlie Chaplin ir Jono Meko) estetiką.

Projektui nepaprastai svarbu įtraukiamumas ir demokratiškumas, todėl jis kuriamas kartu su vietos bendruomenių grupėmis (vaikais, studentais, modernistinių pastatų gyventojais, savanoriais, kūrybinio rašymo entuziastais ir kt.), suinteresuotomis Kauno modernizmo paveldo išsaugojimu, šiuolaikinės interpretacijos ir mitologijos kūrimu. Kitaip tariant – video meno kūrimo procesas yra orientuotas į bendruomeninį potyrį. Todėl projekto vykdymo metu bus rengiami seminarai – dirbtuvės, kuriose mokoma bendruomenė praktiškai prisiliesti prie kūrinio išpildymo. Šie įgūdžiai pasitarnaus dalyviams kuriant panašaus pobūdžio projektus ateityje.

Viena iš projekto kūrimo priemonių yra metabolizmas – utopijos ir tikrovės ryšių paieška, tam tikras miesto ir žmogaus sąveikos aiškinimas bei naujų, tvarių jungčių kūrimas. Gimęs po Antrojo pasaulinio karo, metabolizmas buvo viena iš priemonių, padėjusių kurti ateities miestus ir sujungęs pažangias technologijas, tradicijų tęstinumą ir esminius budizmo principus. Nors didžioji dalis tokių miestų regeneracijos vizijų liko tik teoriniame lygmenyje, tačiau šis judėjimas pakeitė kultūros istoriją ir miesto kaip gyveno organizmo suvokimą. Pastarasis įkvėpia atkreipti dėmesį ir į besikeičiančią Kauno modernizmo architektūrą, jos elementus, transformuojančius jos formas ir suteikiančius naujas reikšmes. Video meno projekte bus analizuojami pirmapradžiai urbanistiniai motyvai ir kaip jie virsta utopiniais bei realiais miesto komponentais keičiantis aplinkai. Projekto rezultatas – video meno projektas „Heterotopija“ premjera numatoma 2022 m. Kaune, sausio 20-22 d. Tais pačiais metais projektas keliaus į tarptautinį filmų festivalį – jau gautas kvietimas atvykti į Debut the Film in America, New York Film Makers Co-Op Manhattan.

Jausmas toks, tarsi būčiau radusi itin retą brangakmenį. Mane stebina, jog taip ilgai slėpėte šią paslaptį nuo pasaulio. Kaune pilna išskirtinio grožio pastatų, padabintų mažytėmis žaviomis detalėmis, unikaliais langais, durimis ir balkonais, kurie paverčia namus laivais. Įspūdinga.

Aideen Barry

Prisijunk:

Esu įsitikinusi, jog nepaprastai svarbu, kad projektas būtų asmeniškas ir artimas daugeliui žmonių. Manau, kad pavyks tą įgyvendinti. Tikiu, jog jei jūsų sūnus, dukra, kaimynas ar draugas parašys istoriją apie Kauno modernistinę architektūrą, jei jie jausis šių naujai kuriamų muzikinių, šokio, vizualinio meno pasakojimų dalimi, tuomet šis unikalus modernizmo perlas taps savu ir artimu. Tada apie jį galvos daugiau žmonių ir pajaus glaudesnį emocinį ryšį su architektūra.

Aideen Barry

Projekto partneriai: