Einant Vaistinės skersgatviu netikėtai padvelkia Italija. Taisyklingas šiltų smėlio tonų fasadas patraukia akį. Iš pirmo žvilgsnio – neišskirtinis, iš antro – paslaptingas. Paradinį įėjimą puošia griežtų formų stačiakampės kolonos, didingai keliančios į aukštumas balkoną. Atrodo, kad peržengus durų slenkstį pateksi į antikos laikų šventovę. Įspūdį sustiprina virš įėjimo esantis pusrutulis, kuris tartum saulė išryškina šio statinio gimimo metus. Šalia esantis fasado kampas plastiškai linksta sušvelnindamas gan griežtą namo charakterį. Kairėje pusėje esantys erdvūs balkonai, leidžia namo gyventojams priartėti prie gamtos, susilieti su šalia esančia aplinka. Namas dviejų aukštų su žemintu keturšlaičiu stogu. Namas priklausė Emilijos ir Povilo Varanauskų šeimai.
Namas pastatytas 1936 m., projekto autorius – žinomas tarpukario Kauno architektas Stasys Kudokas. Jis suprojektavo daugybę namų, ir viešosios paskirties pastatų, savo architektūra praturtinusių ne tik Žaliakalnį, bet ir visa laikinąją sostinę. Jo projektuotų kotedžų ir vilų architektūra pasižymi ypatingu jautrumu vietovės reljefui ir aplinkai, harmoningu santykiu su jais, glaudžiu ryšiu su gamta. Namo architektūra nepasibaigia sienomis, įvairiosmis priemonėmis ji pratęsiama į kiemo erdves: arkinėmis galerijomis, balkonais, terasomis, išoriniais laiptais, dažniausiai vedančiais į sodą. Kudoko gyvenamųjų namų planai racionalūs ir apgalvoti. Statomi tarsi iš vidaus, atsižvelgiant į atskirų patalpų paskirtį ir funkcijas. Būdingiausias Kudoko architektūros bruožas – plastiškų (cilindriškų) ir stačiakampių formų tūrių tarpusavio derinimas.
Ugnės Žukauskaitės tekstas
Šaltiniai:
Už surinktą informaciją apie namą dėkojame Pauliui Lazauskui!
R. Juškienė, Architekto Stasio Kudoko kūryba Kaune. Kauno istorijos metraštis, 2006, nr. 7.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2020 m.