Apie

Kaunas ir Kauno rajonas tarpukariu tapo reikšmingų Lietuvos ir Europos istorijos įvykių epicentru. Šio laikotarpio palikimas – daugiau kaip 6000 modernizmo dvasia sukurtų pastatų, išlikusių iki mūsų dienų. Tačiau tai ne tik pastatai ir vietos, bet ir jų autoriai, statytojai, puoselėtojai. Kartu tai ir jų likimai. Turėti tokį koncentruotą palikimą, persunktą pačių įvairiausių individualių istorijų ir reikšmių, yra didžiulė vertybė. Tai gyvas istorijos liudijimas apie klestėjimo ir modernėjimo laikotarpį, keitusį nusistovėjusios kasdienybės įpročius, sutapusius su didžiuliais pokyčiais Europos ir pasaulio miestuose, gyvenvietėse ir jų architektūroje. Per labai trumpą laiką modernizmas tapo dominuojančiu architektūros stiliumi. Tačiau daugybė šių pastatų šiandien vis dar yra prastos būklės, pamiršti, apleisti ar net tušti. Ką galime padaryti, kad tai pakeistume? Pirmiausia, sukurti emocinį ryšį su šiuo paveldu.

„Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinės“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“ – tai atvira iniciatyvų ir susitikimų erdvė, kurioje bendroms diskusijoms idėjų dirbtuvėms, meno ir kultūros veikloms susitinka įvairių sričių profesionalai, pastatų savininkai, paveldo bendruomenė ir kultūros iniciatyvų atstovai, drauge kuriantys modernistinio paveldo išsaugojimo, interpretacijos ir sklaidos strategiją. Mūsų tikslas – sužadinti atsakomybę už mūsų aplinką ir kurti emocinį ryšį su urbanistiniu peizažu bei kultūra. Europos kultūros sostinės vardas – tai laimėjimas, suteikiantis galingą impulsą kurti modernizmo paveldo išsaugojimo sėkmės istoriją, kurioje paveldas pasitelkiamas kuriant šiuolaikišką dabartį.

Projektai:

Kauno modernizmas 360/365

Projektas siekia stiprinti Kauno, kaip modernizmo miesto, tapatumą. Skaičius 360 simbolizuoja visas įmanomas modernizmo perspektyvas: kultūrinę, politinę, ekonominę ir t.t. Skaičius 365 skirtas atkreipti dėmesį į kasdienybės paveldą. Tai ne tik bažnyčių, muziejų, įstaigų lankymas ypatingomis progomis, bet ir kasdienybės architektūra: gyvenamieji namai, pramonės pastatai, laisvalaikio vietos. Projektą sudaro svetainės www.modernizmasateiciai.lt pagrindu buriama paveldo bendruomenė, kaupianti ir besidalinanti žiniomis apie Kauno ir kitų Lietuvos ir Europos miestų modernizmo objektus, jų gyventojus ir įvykius. Gerųjų praktikų sklaida, kūrybinės dirbtuvės, edukacija. Menininkų kvietimai ir rezidencijos, skirtos vykdyti menines modernizmo interpretacijas ir kurti meninius projektus modernizmo erdvėse. Įvairūs bendri projektai su vietos ir užsienio partneriais.

Modernizmo inspiruotas šviesų festivalis

Tai didysis programos atidarymo renginys 2022 metais. Jame bus apjungtas modernizmo paveldas, jo idėjos ir urbanistinė miesto aplinka. Šviesų interpretacijas kviesime kurti vietos menininkus ir bendruomenę. Modernaus Kauno simbolis – Kristaus Prisikėlimo bažnyčia, yra vienas iš labiausiai įkvepiančių europietiškų vokiečių ekspresionisto Bruno Taut „miesto karūnos“ idėjos pavyzdžių. Statant bažnyčią, buvo planuojama ją apšviesti galingomis elektros šviesomis. Ši idėja niekuomet nebuvo įgyvendinta. Tarpukariu bažnyčia buvo tik pradėta statyti, o sovietmečiu – paversta radijo gamykla. Šviesų festivalio metu įvairiais konceptualiais sprendimais šis ir kiti miesto pastatai nušvis naujomis spalvomis. Festivalio pastatų žemėlapis bus kuriamas šioje svetainėje.

Video meno projektas

Projektu siekiame sukurti ir 2022 m. pristatyti 45 minučių trukmės video meno kūrinį, kuriuo Europai ir pasauliui bus papasakota Kauno modernizmo istorija ir kūrybiškai permąstyta jo vertė ateities kartoms. Projektą įgyvendina Aideen Barry – profesionali vizualiųjų menų menininkė iš Dublino (Airija), savo projektuose skirtingomis priemonėmis tyrinėjanti ir interpretuojanti vietos bendruomeninį, istorinį ir kultūrinį kontekstą. Savo projektuose Aideen aktyviai dirba su vietos bendruomene, į kūrybos procesą įtraukdama įvairius žmones, o patį procesą organizuojanti kaip žaidybinį patyrimą-mokymąsi. 2020 m. pradėtas vykdyti projektas „Heterotopija“ įtrauks įvairaus amžiaus ir interesų grupes: Kauno moksleivius, video ir garso meno studentus, savanorius, modernistinių pastatų gyventojus, kūrybinio rašymo entuziastus ir kt. Video meno projekto premjera numatoma 2022 m. Kaune, sausio 20-22 d. Tais pačiais metais projektas keliaus į tarptautinį filmų festivalį. Norite prisijungti? Susisiekite su mumis!

Partnerysčių projektai:

Lietuvos dailininkų sąjunga Kauno skyrius logo

Lietuvos dailininkų sąjunga (LDS) yra savanoriška kūrybinė organizacija, vienijanti profesionalius dailininkus ir dailėtyrininkus. LDS skatina ir propaguoja sąjungos narių kūrybą, gina jų autorines teises, savarankiškai ir kartu su valstybinėmis institucijomis, kūrybinėmis ir visuomeninėmis organizacijomis rengia ir dalyvauja ruošiant profesionalaus dailės meno projektus, kūrybines programas. Lietuvos dailinininkų sąjungos Kauno skyriaus projektas „100 Kauno atvaizdų“ 2022 m. pristatys „įvietintų“ meno kūrinių ir kuruojamų parodų ciklą 40-tyje tarpukarinių erdvių Kaune ir Kauno rajone.

Decoding Modernity

„DeMo“ (Dekoduojant modernybę) – tai Kauno menininkų namų meno rezidencijų mainų programa, kurios metu rezidentai įvairiomis sąlygomis analizuos modernybės vystymosi procesus bei eigą skirtinguose socialiniuose, kultūriniuose kontekstuose. Kauno menininkų namų vykdoma programa „DeMo“ kartu su Derry~Londonderry Šiuolaikinio meno centru, Nicos rezidencijų programa „thankyouforcoming“, Novi Sado kultūros centru LAB ir kitais partneriais, pakvies menininkus, kuratorius, kultūros lauko tyrėjus, įvairius tarpdisciplininius kolektyvus tyrinėti galimas sąsajas, sutapimus ir skirtumus tarp įvairių modernybių, jų formų ir išraiškų.

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius logo

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius 2022 metams pristatys du projektus, skirtus tyrinėti ir kūrybiškai pasakoti apie Kauno dvidešimtojo amžiaus architektūrą: projektas „[Ne]matoma architektūra“ (aut. Rasa Chmieliauskaitė) skirtas regos sutrikimus turinčių gyventojų dalyvavimo įtraukimui į architektūrinės aplinkos pažinimą per naujų taktilinių priemonių naudojimą; projektas „Geismo [architektūra]“ (aut. Tautvydas Urbelis) tęsia tarptautinės partnerystės su „Architecture of Shame“ (Matera 2019, Italija) metu pradėtą gėdos jausmo architektūroje tyrimą ir pristatys interpretaciją, susijusią su įvietintomis geismo apraiškomis Kauno mieste.

GM gyvai logo_atitrauktas nuo kraštų

„Gera Muzika Gyvai“ yra nuo 2006 m. veikianti ne pelno siekianti organizacija, kuri savo šiltais koncertais Lietuvos gyventojus pažindina su pasaulio muzika (world music) – modernumo ir tradicijų sankirtos taške gimusia muzika, apjungiančia gilias tradicijas su šiuolaikinio žmogaus jausmais ir išgyvenimais. „GM Gyvai“ muzikos programa „Pasaulio muzika Kaunui“ – tai 2022 metų renginių ciklas modernizmo pastatuose Kaune ir Kauno rajone. Koncertai tarpukariniuose butuose, visuomeninės paskirties objektuose ir viešose miesto erdvėse vyks ištisus metus.

Digital tsunami logo_atitrauktas nuo kraštų

„Skaitmeninis cunamis“ – tai pogrindinės (underground) muzikos paltforma, sukurta 2013 m. ir besikoncentruojanti į kokybišką elektroninę muziką. Jų kuriama muzikinė programa „Optimismo“ – tai pažangios elektroninės muzikos ir architektūros festivalis, kuris šiuolaikinės eksperimentinės muzikos ir garso meno priemonėmis aktualizuos Kauno modernizmo paveldą, atskleis šios architektūros vertę. 2022-aisiais idėjos autoriai muzikos meno, šiuolaikinių technologinių ir inžinerinių sprendimų simbiozės pagalba aktyvuos ne vieną netikėtą erdvę mieste.

Aura logo_atitrauktas nuo kraštų

Kauno šokio teatras „Aura“ – pirmasis šiuolaikinio šokio teatras Lietuvoje, tęsiantis ir vystantis Lietuvos šiuolaikinio šokio tradicijas, kurios susietos D. Nasvytytės ir K. Daujotaitės vardais. Šis šokio teatras dalyvauja daugelyje tarptautinių renginių, reprezentavo Lietuvos šiuolaikinį šokį 28 užsienio valstybėse (Australijoje, Didžiojoje Britanijoje, Graikijoje, Kanadoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vokietijoje ir kitose), pasirodė apie 16o festivalių scenose. Kauno šokio teatro „Aura“ projektas „Pulsuojantis Kauno modernizmas“ – tai interaktyvių ekskursijų ciklas, kuriame gido pasakojimas bus papildytas gyvu pasirodymu. 2022 m. pristatyta meninė programa leis pažinti Kauno modernizmą kitu kapu.

Kauno fotografijos galerijos logo_atitrauktas nuo kraštų

Kauno fotografijos galerija – viena aktyviausių miesto galerijų, pristatančių ir vykdančių fotografijos meno ir fotografinės kultūros sklaidą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Ji vyksta įvairiomis formomis: rengiamos parodos, leidžiamos knygos, keičiamasi menininkais ir kuratoriais. Pastarąjį dešimtmetį galerija intensyviai dirba leidybos srityje. Kauno fotografijos galerija rengia plačią rezidencijų programą „Fotografija – dokumentas ateičiai“, skirtą tyrinėti ir reprezentuoti Kauno modernizmą tarptautiniame kontekste. Rezidencijų metu sulauksime kūrėjų iš Vokietijos, Škotijos, Olandijos ir kitų šalių, kurie pristatys savo kaunietiškojo modernizmo interpretacijas.

Partneriai ir draugai:

Projekto globėjai:

  • globeju logo_KMS
  • globeju logo_KRS
  • globeju logo_LRKM LT
  • globeju logo_ES