„Pažangos“ ir „Pienocentro“ bendrovių biurai
55, Laisvės alėja Gauti maršrutą
1932; 1934
F. Vizbaras; V. Landsbergis
Nors tai du atskiri pastatai, vis dėlto pravartu juos aptarti drauge. Nepaisant skirtingos architektūrinės raiškos ir pastatų paskirties, jie turi daugiau bendro nei vien tik fizinę kaimynystę ir bendrą kiemą. Šie du aukštaūgiai kaimynai šiuolaikinio miestiečio akimis galėtų būti suvokiami kaip biurų arba daugiafunkcių pastatų atitikmuo to meto Kaune. Skirtumas tik tas, kad tuomet jie buvo vieni reprezentatyviausių biurų pastatų, o šiandien mus pasiekė kaip itin vertingi tarpukario architektūriniai liudijimai.
Stiprėjant šalies ūkiui ir ekonomikai, o Laikinojoje sostinėje žaibiškai augant statyboms, architektūra tapo vienu iš įstaigos modernumą pabrėžiančių ir liudijančių veiksnių, tampančių reklama. Pastatai buvo afišuojami spaudoje, pakuotėse ir įstaigų blankuose. Abiejuose pastatuose galime įžvelgti siekį pademonstruoti solidumą ir finansines galimybes. Saikingos, tačiau modernios architektūros kampiniame „Pienocentro“ pastate įsikūrė didžiausia to meto pieno perdirbimo bendrovių sąjunga, kuri rūpinosi pieno produktų surinkimu, gamyba, pardavimu ir eksportu. Pastato pirmajame aukšte įrengtos komercinės bendrovės patalpos: „Pienocentro“ parduotuvė, užkandinė, pieno baras, o pastato rūsyje, po visu kiemu, buvo įrengtas šaldytuvas produkcijai laikyti. Ši pastato dalis išskirta didžiuliais vitrininiais langais, prabangia fasado apdaila ir anuomet švietusiu stogeliu. Ketvirtajame ir penktajame pastato aukštuose įrengti butai, pro jų langus ir dabar atsiveria puiki miesto centro panorama.
Greta esančiame „Pažangos“ daugiaaukštyje anuomet įsikūrė įvairios su valdančiąja Tautininkų partija susijusios organizacijos ir įstaigos: pati „Pažangos“ bendrovė, leidusi ir platinusi knygas bei periodinę spaudą, laikraščio „Lietuvos Aidas“ redakcija, tautinio jaunimo sąjunga „Jaunoji Lietuva“, Tautininkų klubas, restoranas. Jo lankytojais galėjo būti plačioji visuomenė, o liftu buvo galima pakilti į terasą, įrengtą ant plokščio stogo ir pažvelgti į miestą, kurio panoramoje tokie aukšti pastatai vis dar buvo retenybė. Pirmajame aukšte buvo įrengta moderni „Paramos“ bendrovės galanterijos prekių parduotuvė.
Įdomu ir tai, kad nors ir statytame kiek vėliau, šiame pastate atsispindėjo architektui F. Vizbarui būdinga daugiaplanė fasado kompozicija, paįvairinta tautiniais motyvais ir ornamentika, stilizuota art deco maniera.
Svarbių gatvių sankryžoje išsidėstę pastatai siekė iš esmės pakeisti nusistovėjusį Laisvės alėjos mastelį, formuodami modernios ir europietiškos sostinės pagrindinio bulvaro įspūdį. Deja, kintančios istorinės aplinkybės lėmė, kad šie pastatai tapo tik plačių užmojų pradžia ir liudininkais.
Susiję maršrutai
Objekto turinio administratoriai
Šis objektas neturi priskirtų turinio administratorių.
Panašu, jog srautas tuščias.
Dar viena „kaunastiška“ ir „moderniška“ vieta mažiems pasirodymams :):
https://www.facebook.com/kaunastic/videos/1675824132453429/
Balandžio 7 d. (šeštadienį), Pienocentras taps atviru visiems!

Projekto „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ jaunimo programos nariai „Youth Kaunas“ organizuoja vienos dienos jaunimo festivalį „Užauk savimi“.

KODĖL VERTA APSILANKYTI? Turėsi galimybę... Skaityti toliau
https://www.facebook.com/events/218583188697552/