Mačiūno namas
1, Parodos gatvė Gauti maršrutą
1931 m.
Boruchas Klingas
Architektūriniai vartai į Parodos kalną

Kylant Parodos gatve, akį patraukia ne vienas įdomios architektūros pastatas. Visi jie buvo pastatyti reikšmingu Kauno architektūros laikotarpiu – tarpukariu. Tačiau čia bus aprašomas Parodos gatvės 1-asis namas, kurį suprojektavo žydų tautybės inžinierius Boruchas Klingas. Kaune jo autorystei priklauso ir daugiau pastatų: Žydų realinė gimnazija (dab. J. Naujalio muzikos gimnazija), Žydų vaikų namai (dab. Priklausomybės ligų centras) ir gyvenamasis namas Vytauto prospekte (dab. Švietimo istorijos muziejus).

Parodos gatvės namas išsiskiria tuo, kad kartu su greta stovinčiais Žemės ūkio rūmais, savo aptakiais kampais, jie formuoja niekada taip ir neveikusius architektūrinius vartus į Parodų kalną, kuriame parodos nebevyko nuo 1931 metų. Tačiau tuo šio namo ypatybės nesibaigia – nors ir neilgai, čia gyveno viena inovatyviausių meno lauko asmenybių, Fluxus tėvas – Jurgis Mačiūnas. Kyla klausimas, kuo jis inovatyvus?

10 faktų, kuriančių Jurgio Mačiūno portretą

1. 1931 metais po J. Mačiūno gimimo, jo šeima apsigyveno Kaune, naujai pastatytame Parodos gatvės pirmajame name. Čia jis gyveno iki 1944 metų, vėliau su šeima emigravo į Vokietija, ten ir pradėjo skleistis jo meninė saviraiška.
2. J. Mačiūnas buvo tarpdisciplininė asmenybė, studijavo architektūrą, grafinį dizainą bei muzikologiją. Jo kūrybai būdingas konceptualizmas, tad ypatingai reiškėsi šiose meno srityse: performansuose, hepeninguose, literatūroje (manifestai, Fluxus periodiniai leidiniai), muzikiniuose pasirodymuose. Jurgis taip pat buvo įvairių iniciatyvų organizatorius.
3. Jis, vienas iš pirmųjų, pradėjo kurti netradicinėse erdvėse, išeidamas iš muziejų, teatro erdvių. Jo darbuose dažnai pastebima ironizacija prieš profesionalųjį meną. 1961 metais su A. Šalčiumi Mačiūnas įkuria „AG“ galeriją ir pradeda FLUXUS veiklą: rengia naujosios muzikos koncertus, poezijos, dailės bei vyksmo vakarėlius, kurių esmė – kurti čia ir dabar bei laužyti meno sampratas. Štai šiek tiek fluxiškos filosofijos iš manifesto: „Apvalyti pasaulį nuo buržuazinės ligos, „intelektualios“, profesionalios ir komercinės kultūros, apvalyti pasaulį nuo mirusio meno, imitacijos, dirbtinio meno, abstraktaus meno.“
4. Žinoma, jog Mačiūnas dirbo kartu su tokiais žymiais pasaulio menininkais kaip: Robert Morris, Nam June Paik, Jonas Mekas, Yoko Ono, On Kawara, Donald Judd, Alison Knowles, Michael Heizer, Joan Jonas ir daugelis kitų. Čia galite pamatyti J. Beuysas ir N. J. Paik performansą, sukurtą J.Mačiūno garbei atminti “Memoriam George Maciunas” https://www.youtube.com/watch?v=WEgBJrnSfVo
5. „Jurgis man užsispyrusiai tikino, kad Fluxus nėra menas ar meno judėjimas: FLUXUS yra gyvenimo stilius, gyvenimo būdas“ – J. Mekas.
6. 1978 metų gegužės 9 dieną J. Mačiūnas mirė nuo kasos vėžio. Jo kūnas buvo kremuotas, o pelenai išbarstyti jūroje. Tačiau grupelė Lietuvos menininkų susisiekė su poetu T. Venclova ir paprašė pargabenti indą vandens iš Niujorko. Vanduo buvo išpiltas į Vilnelę, taip pagerbiant J. Mačiūno atminimą Lietuvoje.
7. Daugumą Fluxus tėvas šokiravo ir po mirties. Savo testamente Mačiūnas pageidavo, kad išlydint jį skambėtų baroko muzika – italų kompozitoriaus Claudio Monteverdio kūriniai. Pasirodo, tai buvo vienas iš mėgiamiausių menininko kompozitorių.
8. J. Mačiūno mama teigė: „Jis niekada nieko nenorėjo tik sau – jo visas džiaugsmas ir pasitenkinimas buvo tik dirbti su draugais. Jis neleido pinigų sau, jis gyveno kaip vienuolis. Kai aš jo klausdavau, kodėl jis nenusiperka sau geros lovos, gerų baldų, jis man pasakydavo: Palauk, palauk, aš per daug užimtas dabar. Dabar man užteks tik muzikos ir gėlių.“
9. Fluxus į meno istoriją įėjo kaip viena iš avangardinio meno krypčių. Mačiūno veikla deformavo sustabarėjusį meno pasaulį bei jo eigą, o fluxus judėjimas yra pripažintas visame pasaulyje, apie tai parašyta mažiausiai dvidešimt knygų. Tačiau įdomus faktas tas, kad į lietuvių kalbą išverstas tik vienas leidinys.
10. Vilniaus savivaldybė 2007 m. iš J. Meko įsigijo antrąją pagal dydį Fluxus kolekciją visame pasaulyje. Kolekcija kainavo 5 mln. JAV dolerių, ją sudaro 2600 eksponatų: tai Mačiūno darbai, skirti „Film-Makers Cinematheque“, „Film Cuture“ žurnalui, J. Meko projektams, išskirtiniai darbai ir dokumentacija, susiję su Soho rajono įkūrimu, tekstai iš privataus J. Mačiūno gyvenimo.

Atraskite FLUXUS Lietuvoje

Čia pateikiamos nuorodos, kur galite susipažinti su J. Mačiūno darbais arba jo atminimui kurtais objektais:

1. 1997 m. Šiuolaikinio meno centrui buvo padovanotas rinkinys iš didžiausios pasaulyje Gilberto ir Lilos Silvermanų FLUXUS kolekcijos, taigi šiuo metu ŠMC veikia Fluxus kabinetas. ŠMC turimą beveik 100 originalių FLUXUS kūrinių rinkinį sudarė kolekcijos kuratorius ir vienas įtakingiausių šio meninio judėjimo istorijos kūrėjų Jon Hendricks.
2. 1998 m. ant namo, esančio Parodos g. 1, pakabinta memorialinė lenta: „Šiame name 1932 m. lapkričio 8 d. gimė moderniojo meno judėjimo „Fluxus“ pradininkas Jurgis Mačiūnas. Mirė 1978 m. gegužės 9 d. Bostone“ – ją sukūrė skulptorius Stasys Žirgulis.
3. 1999 m. Kauno paveikslų galerijoje K. Donelaičio g. 16 atidarytas Jurgio Mačiūno kabinetas – pirmoji lietuvių pajėgomis parengta nuolatinė ekspozicija „Fluxus“ tėvui atminti.
4. 2017 metų liepos 20 dieną trišalėje sankryžoje, jungiančioje Vytauto prospektą, K. Donelaičio ir Parodos gatves, atidaryta J. Mačiūno aikštė (projekto autorius Naglis Rytis Baltušnikas). Tai pirmoji pasaulyje aikštė, į kurią negalima patekti ir kurios pėstiesiems nesimato.

Faktai byloja, jog Mačiūnas gyveno šiame name, trečiame aukšte. Čia atrinkau ir pateikiu įvairius šio namo kadrus, kurie pasakoja jo istoriją ir savotišką nuotykį, kurį patyriau čia gyvendama. Tad pirmyn į kelionę po namą, kuriame kadaise gyveno Fluxus tėvas – Jurgis Mačiūnas.

Daugiau informacijos galite rasti čia:
Čičelis, R. 2016. „Fluxus“ lietuviškumas.
Gečaitė, R. 2014 . Lietuvio popiežiaus testamentas. „Fluxus“.
Lukšas, V. 2010. Jurgis Mačiūnas – lietuvis, pakeitęs pasaulinę meno istoriją.

Teksto autorė Emilija Šneiderytė
Objekto turinio administratoriai
Panašu, jog srautas tuščias.
Panašu, jog srautas tuščias.