Centrinio pašto rūmai
Laisvės al. 102 Gauti maršrutą
1931
F. Vizbaras
Daugiau nei 80 metų, skiriantys mus nuo Pirmosios Respublikos egzistavimo, gali atrodyti kaip ilga distancija, o bet koks to laikmečio liudijimas vertinamas kaip seniena. Tačiau Kauno centrinis paštas vis dar išlieka puikiu pavyzdžiu, paaiškinančiu ir simbolizuojančiu lietuviškąjį modernizmo kontekstą.
Dažniausiai paštą regime ir suvokiame kaip pastatą, į kurį einame atlikti tų pačių kasdienių pašto operacijų, tik kiek pakitusiomis formomis nei anuomet. Tačiau 1931 m. duris atvėręs paštas savo išore ir vidumi mums siekė papasakoti kur kas daugiau. Šiandien tai yra siekio architektūroje sujungti lietuviškąjį stilių ir modernizmo bruožus, simbolis, o pastato autorius Feliksas Vizbaras vertinamas kaip vienas geriausių šio savito stiliaus meistrų. Liaudies architektūros ir tautinės kultūros reprezentacija šiandien vis dar matoma langų rėmuose, lietuviškose apdailos medžiagose, taip pat nesunkiai atpažįstama vestibiulio ir operacijų salės grindyse, primenančiose ant žemės patiestą močiutės austą lininį rankšluostį.
Modernioji pastato estetika – plokščias stogas, neįprastos pastato formos ir dideli langai –anuomet patiko toli gražu ne visiems, tačiau niekas neabejojo pastato, kaip modernios įstaigos etalonu – pastato aukštus jungė liftas keleiviams ir korespondencijai, moderniai įrengta, erdvi operacijų salė, elektrinis laikrodis išorėje ir darbo sąlygos, kurių šiandien vis dar galėtų pavydėti daugelis valstybinių įmonių: dušai darbuotojams, erdvios, šviesios kabinetų patalpos, galimybė čia pat pavalgyti įstaigos valgykloje, užsukti į kirpyklą arba atsikvėpti gryname ore – ant plokščio stogo įrengtoje terasoje.
Nors ir nebe toks svarbus mūsų kasdienybėje, šis pastatas tebėra reikšmingas Laisvės alėjos ir miesto orientyras, prie kurio vis dar skiriami dalykiniai susitikimai arba pasimatymai, tariant: Susitikime prie pašto!

Žilvinas Rinkšelis
Susiję maršrutai
Objekto turinio administratoriai
Šis objektas neturi priskirtų turinio administratorių.
Panašu, jog srautas tuščias.
Panašu, kad iniciatyva įgauna pagreitį ir pretenduoja tapti išties įspūdinga akcija! Toks atvejis parodytų reikšmingas miestiečių pastangas saugoti paveldą ir tapti itin puikiu pavyzdžiu visiems, primenančiu tarpukarines tradicijas, kurių dėka tuometiniame Kaune išaugo... Skaityti toliau
https://www.15min.lt/kultura/naujiena/naujienos/kompozitoriaus-g-kupreviciaus-ideja-surinkti-1-6-mln-euru-ir-issipirkti-istorini-kauno-pasto-pastata-1104-907736
Kauno centrinio pašto rūmai 1932 m. Projektuotojų komandos nuotrauka ant stogo. Pirmas iš dešinės - architektas Feliksas Vizbaras. Centre apačioje - braižytojas Antanas Zubavičius. Iš Antano Venuolio asmeninio archyvo. Iš: Lietuva senose fotografijose.
Tada (1932 m.) ir dabar (2017 m., L. Mykolaičio nuotr.)
Paštas visame savo gražume ir didybėje, drauge su autoriumi, jei dar kas nepažįsta ;)