Algirdo Sliesoraičio namas
32, V. Putvinskio gatvė Gauti maršrutą
1938 m.
Bronius Elsbergas
Nuo politinio aktyvumo iki verslumo

Gimęs 1900-aisiais Algirdas Sliesoraitis buvo ką tik išaušusios modernizmo epochos kūdikis – aktyvus, visuomeniškas ir verslus savojo laikmečio pilietis. Kaip ir dauguma lietuvių, išblaškytų per Didįjį karą, 1918 m. su tėvais grįžta atgal į Lietuvą. Stoja savanoriu į kariuomenę, apgina krašto nepriklausomybę ir imasi knygų. Studijuoja Lietuvos universiteto Technikos, vėliau Teisių fakultete, priklauso studentų koorporacijai „Neo-Lithuania“. Žinia, karybos taip pat neatsižadėjo. Tampa karininku, o 1927 m. sukarintos tautininkų organizacijos „Geležinis vilkas“ vienu iš steigėjų ir štabo viršininku. Jos tikslas – padėti stabilizuoti padėtį po gruodžio 16-osios perversmo, ginti esamą A. Smetonos Vyriausybę nuo bet kokios partinės įtakos. Tačiau ilgainiui organizacija keitėsi, kol tapo dviejų bendraminčių, kūrusių Tautininkų sąjungą, vėliau aršių ir nesutaikomų oponentų, politinės kovos įrankiu. Nušalintas nuo valdžios, buvęs ministras pirmininkas A. Voldemaras tampa idėjiniu ir iš dalies faktiniu šios organizacijos vadovu, kurios nariai vėliau ne veltui praminti „voldemarininkais“.

Tačiau šalia politinių rietenų ir karybos, savotiška užuobėga tapo verslas. A. Sliesoraitis įsteigė ir vadovavo geležinkelių prekių ekspedicijų bendrovei „Skuba“. Priklausė akcinei bendrovei „Lietuvos linas“ ir pakrovimo bendrovei „Vaga“. Kaip ir daugelis to meto verslių, prakutusių kauniečių, nepraleido progos investuoti ir į nekilnojamąjį turtą. Prestižinėje miesto gatvėje pastatytas daugiabutis namas ne tik reprezentavo savininką, bet ir nurodė jo užimamą padėti visuomenėje.

Mados, parsivežtos iš užsienio

Į pagalbą projektuojant pastatą, namo savininkas pasikvietė perspektyvų, ne tik Lietuvos bet ir Prancūzijos, Belgijos aukštosiose mokyklose besimokiusį architektą Bronių Elsbergą. Tiesa, šis pasirinkimas, veikiausiai, nebuvo atsitiktinis – 1935–1941 m. architektas dirbo Lietuvos Kariuomenės Ginklavimosi valdybos Statybos skyriuje. Šiaip ar taip, mieste pastatytas madingas savojo laikmečio atstovas, mažai pakitęs iki šiol, išlaikęs daugybę autentiškų detalių. Namas net ir šiandien atliepia skirtingus dabartinės visuomenės poreikius: kiekviename aukšte suprojektuota po du butus: dideli ir komfortabilūs 4 ir 5 kambarių butai skirti aukštesnes nei vidutines pajamas gaunantiems nuomininkams, o mažieji, 1 ir 2 viešbučio tipo kambarių (be virtuvės) butai skirti viengungiams.

Ne mažiau progresyvus, nors ir apleistas, išliko ir pastato dizainas, patraukiantis ne vieno architektūros mylėtojo akį. Išraiškingos jo detalės: lenkti balkonai, braukos, laiptuotas siluetas išreiškia ne tik laikmečio veržlumą, bet ir Europoje paplitusias mados tendencijas bei užsakovo skonį. Tačiau dera išskirti ir originalų architekto braižą, kuris ypatingai juntamas detalėse – ypač originalios, vienetinio dizaino lauko durys. Įdomu tai, kad kūrybos polėkis B. Elsbergą pastūmėjo ne tik projektuoti smulkiuosius dizaino elementus, bet ir juos fotografuoti, o vėliau pristatyti dailės parodose kaip modernistinius paveikslus. Raiškaus stiliaus pastatas įvertintas vos tik jį pastačius – tuometinės miesto savivaldybės jis buvo premijuotas už puikią, miestą puošiančią architektūrą. Deja, džiaugtasi nebeilgai. Per daug veiklus ir nusipelnęs karininkas, 1940 m. įkalintas Kauno sunkiųjų darbų kalėjime, iš jo išvyksta atgal į sovietų Rusiją. Tiesa, nebe savo noru ir valia. Ten ir miršta.

Žilvinas Rinkšelis
Objekto turinio administratoriai
Šis objektas neturi priskirtų turinio administratorių.
Panašu, jog srautas tuščias.
Dalinamės akimirkomis iš Putvinskio gatvės dienos metu vykdytų pavyzdinių durų restauracijos dirbtuvių ir viešų paskaitų. Plačiau apie vykdytas veiklas straipsnyje ir nuorodoje žemiau VVV

Darbus atliko UAB „Mokmedis“ meistras Kęstutis Cikanas

Nuotraukų autorius: Ž. Rinkšelis
http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/kuo-ypatingos-vputvinskio-g-32-ojo-namo-durys-865562
RENGINYS: Birželio 21 d. (ketvirtadienis), 18 val. V. Putvinskio g. 32

Restauruotų durų atvėrimas

Visai neseniai, Putvinskio gatvės dienos metu, kvietėme į pavyzdines durų restauracijos dirbtuves.
Atsiprašome... Šiek tiek užtrukome. Tačiau laukti buvo... Skaityti toliau